Windows 7 Desteği Sona Erdi !

Merhaba, yaklaşık olarak 10 yıldır mutlu ve mesut bir şekilde kullandığımız özellikle düşük konfigürasyona sahip bilgisayarlarda verimli bir şekilde çalışan Windows 7 işletim sisteminin de sonuna gelmiş bulunuyoruz ☹

15 Ekim 2019 tarihinden itibaren dağıtılan güncelleme ile Windows 7 kullanıcılarına yeni versiyon Windows’a yükseltme yapmaları şeklinde bildirimler gönderilmeye başlandı. “KB4493132” kodu ile yayınlanan güncelleme ile kullanıcılara Windows 10’a geçmeleri için tavsiye bildirimi gönderiliyor ve gönderilen iki farklı türdeki bildirimlerin bir tanesi kullanıcılar tarafından kaldırılamıyor.

Windows 7 Desteğinin sona ermesi nedir? Ne tip sorunlara yol açabilir?

14 Ocak 2020 tarihinden itibaren Windows 7 desteği sona erecektir. Windows 7 yüklü bilgisayarınız aynı şekilde çalışmaya devam edecek fakat işletim sistemi yazılım güncellemeleri, donanım sürücü güncellemeleri ve en önemlisi güvenlik güncelleştirmeleri veya düzeltmeleri sunulmayacaktır. Bu durumda, Windows 7 yüklü bilgisayarınız yukarıda belirttiğim güncelleştirmeler olmadan kullanılabilecek ancak virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha büyük bir risk altında kalacaktır. Bu nedenle Windows 8.1 veya Windows 10 gibi daha yeni bir Windows versiyonuna geçmeniz önerilmektedir.

Windows 7 kullanan bilgisayarlarda 14 Ocak 2020 tarihinden sonra Windows 7 desteğini resmen durduracağını bildiren aşağıdaki gibi bir mesaj görmeye başlayacaksınız. Aşağıdaki mesaj çıkarsa “Tekrar hatırlatma“ kutucuğuna tik atarak iptal edebilirsiniz.

Fakat aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde bir farklı bir mesaj ile karşılaşırsanız. Bu bildirimi sürekli görmemek için için yüklenmiş olan KB4493132 kodlu güncellemeyi kaldırmanız ve aşağıda belirtilen yönergeler doğrultusunda bazı işlemler yapmanız gerekmektedir.

Windows 7 için destek sona eriyor” mesajını sürekli olarak karşınıza çıkartan güncellemeyi aşağıdaki belirttiğimiz gibi kaldırırsanız ve daha sonra aynı güncellemeyi almayı engellerseniz çıkan bu bildirimleri kalıcı olarak yok edebilirsiniz.

Bunun için; Denetim masasındaki, Program Ekle veya Kaldır ekranına girin.  Açılacak olan Programlar ve Özellikler penceresinde sol üst kısımdaki “Yüklü güncelleştirmeleri Görüntüle” butonuna tıklayın ardından gelen listede KB4493132 güncellemesini bulup sağ tuşla tıklayın ve kaldır demeniz yeterlidir.

Güncellemeyi kaldırdıktan sonra windows’u yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bu işlem sonrasında Windows Güncellemeleri otomatik olarak açık ise veya siz tekrar yeni güncellemeleri kontrol et derseniz, KB4493132 kodlu güncellemeyi tekrar bulacak ve indirmeye çalışacaktır. Bu güncelleme üzerinde sağ tuşla tıklayın ve Güncellemeyi Gizle seçeneğini seçin.

Bilgisayarınızın işlemci, ram bellek, sabit disk gibi donanım özellikleri yeterli ve uyumlu ise daha yeni bir Windows sürümüne geçmenizi tavsiye ederim.

Paylaş