Mini PC ve Pos PC

 

Mini PC Nedir? İşletmeler için avantajları nelerdir?

Belki farkında değilsiniz ama bilgisayarlar gittikçe küçülüyor. Gördüğünüzde “Bu kadar küçük pc mi olur?” diye aklınızdan geçireceğiniz bilgisayarlar hayatımıza girmiş bulunuyor. Peki bu durumda “Bu kadar küçük pc nin performansı kötüdür veya yetersizdir, işime yaramaz diye içinizden geçirebilirsiniz.  Ancak teknolojideki son gelişmeler mini bilgisayarları “küçük dev” bilgisayarlar haline dönüştürdü. Mini pc lerin kasası oldukça küçük olmasına rağmen masaüstü bilgisayarlardaki ram, işlemci, ssd gibi bazı temel parçalar aynen kullanılmaktadır. Hatta bazı mini pc lerde standart olarak Wi-Fi, Bluetooth, speaker gibi ekstra özellikler de sunulmaktadır.

Mini PC satın aldığınızda yalnızca mini pc yi yani kasasını satın alırsınız. Mini pc kutusundan alacağınız marka ve modele bağlı olarak güç kablosu ve klavye-mouse çıkar. Kutuda başka bir ürün yoktur. Bu durumda ekstradan monitör satın almanız gerekir. Eğer elinizde eski monitör, klavye, mouse, hoparlör gibi cihazlar varsa bunların giriş çıkış portları yani kablo uçları uyumlu ise mini pc lerde yeniden kullanabilirsiniz.


Mini PC lerde marka ve modele bağlı olarak farklı port tipleri vardır. Bazı modellerde ekran çıkışı olarak HDMI veya Display port varken farklı bir modelde ise VGA  + HDMI portu gibi farklı port çıkışları olabilir. Bu nedenle alacağınız mini pc ile kullanacağınız monitörün portlarına ve kullanacağınız kablonun elinizde olmasına dikkat etmelisiniz. Monitörünüzün bir HDMI bağlantı portu yoksa HDMI to DVI veya HDMI to VGA gibi port dönüştürücü aparat veya kabloya ihtiyacınız olabilir.

Birçok mini pc nin kasası vidasız pratik bir şekilde açılabilmektedir. Bu sayede mini pc içindeki ram ve hard disk gibi ürünlere müdahale edebilirsiniz. Bu tarz değişiklikleri arıza durumunda veya mini pc nin özelliklerini geliştirmek (upgrade) için kullanabilirsiniz. İşletmenizin ve bilgisayarın kullanılacağı yerin durumuna bağlı olarak mini pc kullanmayı ciddi bir şekilde düşünebilirsiniz. Herhangi bir masaüstü bilgisayardan farkı olmayan işlemci, ram, ssd özellikleri çok yüksek özelliklerde mini pc ler satılmaktadır.

Mini PC ler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Pos PC Nedir? İşletmeler için avantajları nelerdir?

Pos PC; özellikle restoran, cafe, market gibi işletmeler başta olmak üzere birçok satış ve hizmet noktalarının olduğu firmalarda tercih edilen, üzerindeki ekranda hazır kısayollar ve menüler bulunan dokunmatik ekranı sayesinde personellerin satış veya siparişleri girdiği, duvara veya masaya monte edilerek kullanılabilen mini bilgisayar sistemlerine denilmektedir.

Pos pc ler klavye, mouse veya el ile dokunmatik olarak kullanıldığı gibi bazı firmalarda kablosuz el terminalleri aracılığı ile iletişim sağlayarak çalışma imkanı sağlamaktadır. işletmenin ihtiyacına göre poc pc lere barkod okuyucu, fiş yazıcısı, manyetik kart okuyucu, nakit çekmecesi gibi extra aparatlar takılarak genişletilebilir. Ya da gene ihtiyaca bağlı olarak pc nin kendi ana ekranı harici arka tarafta müşteriye bakan daha küçük 2. bir ekran takılabilir. Genelde 10 inç ile 15 inç dokunmatik monitör seçenekleri ile bu bilgisayarlara özel windows embedded veya pos ready gibi işletim sistemleri sayesinde hızlı ve stabil bir şekilde çalışmak üzere dizayn edilmişlerdir. Yapacağınız işteki ihtiyacınıza bağlı olarak ilgili yerlerde Pos Pc tercih etmeniz sizin için çok faydalı, verimli ve doğru bir tercih olacaktır.

Paylaş