Wi-Fi 6 NEDİR?

Kablosuz ağ bağlantısı veya kablosuz internet günlük yaşantımızın birçok noktasında karşımıza çıkıyor. Evde, işyerinde, okulda, alışveriş merkezlerinde neredeyse yaşadığımız her yerde ve yoğun bir şekilde kullandığımız bir teknolojiden bahsediyorum. Farklı lokasyonlardaki çeşitli kablosuz ağlara aynı anda çok sayıda kişi bağlanıyor. Kablosuz ağlar üzerinden dosya transferleri yapılıyor veya internet bağlantısı üzerinden bir çok işlem yapılıyor.

Belki farkında değiliz ama yıllar geçtikçe ihtiyaçlar arttıkça kablosuz ağ teknolojileri de kendini geliştiriyor. 1.Jenerasyon Wi-Fi: 802.11a 1999 yılında çıktığında veri aktarım hızı çok yavaş ve kablosuz ağ kapsama alanı çok kısa mesafeli idi. Aradan yaklaşık olarak 20 yıl geçti ve size bu makalede bahsedeceğim 6.Jenerasyon Wi-Fi piyasaya sunuldu.

Kablosuz ağ standartlarının çeşitli kodları var biz bu kodları veya isimleri günlük hayatta kullanmıyoruz ama bilgi amaçlı sizlerle paylaşmak istiyorum.

WiFi 6 Yeni nesil kablosuz ağ teknolojisi bize neler sunuyor?

Wi-Fi 6 veya diğer adı 802.11ax WiFi teknolojisi sayesinde daha yüksek hız ve performans, ağ verimliliği artışı sağlanıyor. Ayrıca gelişmiş kablosuz anten teknolojilerinin kullanımı sayesinde ağ bağlantısında gecikme yaşanmıyor ve aynı ağa çok daha fazla cihaz bağlanabiliyor. Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5’e kıyasla dört kat daha yüksek ağ bant genişliğini ve daha fazla eş zamanlı kullanıcıyı destekliyor ve stadyum gibi üniversiteler veya hastaneler gibi kalabalık ortamlarda, dış mekanlarda veya daha uzun menzillerde geniş kapsama alanı sunuyor. Kablosuz ağ üzerinde yüksek kapasiteli video veya büyük boyutlu veri akışları sağlanabiliyor ve yavaşlık hissedilmiyor. Mesela, kablosuz ağ üzerinden 4K HD video konferans yapabilir veya video oynatabilirsiniz. Ayrıca, Wi-Fi 6 güç yönetimi sayesinde mobil cihazların pil ömrünü uzatacağını belirtiliyor. Kablosuz ağlarından kaynaklanan parazitler, kablosuz ağ sinyalinizde oluşan sorunlar daha az olacak.

Peki Wi-Fi 6 kullanmaya ihtiyacınız var mı?

  • İşyerinizde, ofisinizde kablosuz ağ kullanıyor ve yavaşlık sıkıntısı yaşıyor musunuz?
  • Kablosuz ağ üzerinde 4K video konferans veya video izleme gibi büyük data akışınız var mı?
  • Mevcut kablosuz ağınızı daha geniş kapsama alanlarında kullanmaya ihtiyacınız var mı?
  • Yeni bir router cihazı almayı düşünüyor musunuz?
  • Mevcut kullandığınız cihazların Wi-Fi 6 kablosuz bağlantı desteği var mı?

Eğer yukarıdaki soruların hepsine Evet diyorsanız Wi-Fi 6 destekli bir cihaz tercih etmelisiniz ama sadece WiFi 6 teknolojisini kullanmak istiyorsanız bu kadar yüksek paralar vermenize gerek yok!

WiFi 6 destekleyen cihazlar hangileridir?

WiFi 6 kullanabilmek için 802.11ax teknolojisi destekleyen bir yönlendirici yani router cihazı satın almanız gerekiyor. Wifi 6 Router internete doğrudan bağlanmaz. Router’ın internete ulaşması için modeme bağlamanız gerekir. Modem ile Router arasında bağlantı sağlandıktan sonra istediğiniz cihazları kablolu veya kablosuz olarak Wifi 6 routera bağlayıp Wi-Fi 6 teknolojisini kullanabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın, WiFi 6 şu anda çok yaygın bir teknoloji değil. 2019 dan sonra çıkan üst model cihazlarda WiFi 6 desteği sunulduğunu görüyoruz fakat 2020 başında piyasada Wi-Fi 6 destekleyen cep telefonu, laptop, tablet gibi pek fazla cihaz yok. Olanlar da genelde en son çıkan pahalı modeller. Tabii zamanla Wi-Fi 6 standart hale geleceği için yeni nesil tüm cihazlarda bu Wifi 6 desteği olacak ve Wi-Fi 6’nın faydaları kullandığımız tüm cihazlar Wi-Fi 6 desteğiyle çıkmaya başladığında görülecek.

NOT : Bu yazıyı hazırladığım 2020 yılı Mart ayı itibariyle Wi-Fi 6 teknolojisi destekleyen bir modem henüz piyasaya çıkmadı. Sadece Tp-Link ve Asus markalarına ait Wi-Fi 6 Router lar satılmaktadır ama pahalı olduklarını belirtmekte fayda var.

Paylaş