Canon yazıcı 5B00 hatası çözümü

Merhaba,

Bu yazımda, Canon markasının mürekkep tanklı modellerinde yaşanan bir soruna değineceğim. Canon Pixma G1400-G2400-G3400-G4400 gibi eski modeller Canon G1410-G2410-G3410-G4410 ve Canon Pixma G1411-G2411-G3411-G4411 gibi yeni model mürekkep tanklı yazıcılarda belirli bir baskı sayısına ulaştığında veya bakım bölümünden sistem temizleme veya kafa temizleme gibi işlemler yaptıktan sonra Atık Mürekkep Pedinin dolduğunu belirten bir turuncu ışık 7 kez yanmakta ve ikaz vermektedir. Aynı zamanda bilgisayardan yazı gönderdiğinizde ise ekrana aşağıdaki 5B00 hata kodu çıkmaktadır. Bu hatanın çıkmasına genelde gereksiz ve yanlış yapılan bakım ve temizlik işlemi neden olmaktadır. Çok fazla baskı kafası temizlemesinin yapılması tanktaki mürekkeplerin çekilerek hortumlara ve kartuşlara mürekkep aktarmasına ve bu durumda fazladan atık mürekkep oluşmasına neden olur. Fazla mürekkepler ise yazıcının arka/alt tarafındaki atık mürekkep emici keçelerin dolmasına neden olmaktadır. Bu pedlerin değişip değişmemesine karar vermek için öncelikle gözle kontrol etmeliyiz. Keçeler kuru ve temiz ise 5B00 hatasını ortadan kaldırmak için reset atmak ve yazıcıyı aynı şekilde kullanmaya devam etmek yeterli olur. Eğer keçeleriniz aşırı mürekkep dolu, ıslak, cıvık halde ise önce bu pedleri yenileri ile değiştirmek ve sonrasında reset yazılımı ile 5B00 hatasını ortadan kaldırmak daha doğru olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Yazıcının pad kısmı yani keçeleri dolmuş ise atık mürekkebin akması yazıcınıza zarar verir ve alttan mürekkep kaçırmasına neden olur. Bu durumda bu pedlerin yani keçelerin değişmesi gerekmektedir.

Canon Service Tool Yazılımı Nedir?

Canon mürekkep püskürtmeli, tanklı yazıcılarda belirli bir sayıda baskı alındıktan sonra ortaya çıkan sayaç emici dolu hatası giderme, atık mürekkep ömrü dolu, emici sıfırlama, yazıcı reset, error, pad sorunu, bitmeyen kartuş sorunu, mürekkep tanklı yazıcılardaki sayaç hatalarını gidermek için kullanılan yardımcı servis yazılımıdır.

Bu yazılım ile düzeltilebilen hata kodları: 5B00 5B02 5B04 5B14 1700 1701 1702  Not: Yazılımı kurduğumuz ve aktivasyon işlemini yaptığımız bilgisayarınızda Sınırsız sayıda kullanabilirsiniz. Programı çalıştırmadan önce Antivirüs programınızı Devre Dışı Bırakmanız, program veya program klasörünü tarama dışı, hariç tutulanlar listesine eklemeniz gerekmektedir.

Detaylı bilgi için; Techmak Yazıcı Servisi www veya CanonReset.Net web sitesine bakabilirsiniz. Siteden reset programı, atık mürekkep emici keçeleri, anakart, baskı kafası kartuş gibi ürünleri de temin edebilirsiniz.

Paylaş