Windows’da Çoklu Uzak Masaüstü (RDP) Bağlantısı yapma

Windows’da Çoklu Uzak Masaüstü (RDP) Bağlantısı yapma :

Windows işletim sistemi yüklü sunucu veya masaüstü bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı (RDP) yaparken varsayılan olarak 1 adet bağlantı gerçekleşir. Eğer eş zamanlı birden fazla kişinin bağlanmasını istiyorsak aşağıdaki ayarı yapmamız gerekmektedir. Bu durumda oluşturduğunuz her hesap uzak bağlantısı ile ayrı ayrı oturum açabilecektir.

Başlat (Start) kısmındaki Arama kutusuna gpedit.msc yazın ve çıkan sonuca tıklayın veya Windows + R tuşu ile Çalıştır ekranını açınız.

İngilizce windows da yapılacak işlemler; 

Computer Configuration\ Administrative Templates\ Windows Components\ Remote Desktop Services\ Remote Desktop Session Host\ Connections\ tıkla

Türkçe windows için; 

Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows Bileşenleri -> Uzak Masaüstü Hizmetleri -> Uzak Masaüstü Oturumu Ana Bilgisayarı -> Bağlantılar tıkla

Sağ kısımdan ingilizce ise çift tıklayın ;

Restrict Remote Desktop Services users to a single Remote Desktop Services session

Türkçe için;

Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcılarını bir Uzak Masaüstü Hizmetleri oturumuyla sınırla

Devre Dışı Bırakıldı –> Uygula –> Tamam butona basın
İngilizce ise Disabled –> Apply –> Ok diyerek işlemi tamamlayınız.

NOT: Bu makalede yer alan bilgiler Windows 10 – 2019 tarihinde yayınlanan yeni sürümleri için geçerli değildir. Yazının hazırlandığı 2018 yılına kadar çıkan windows 10 eski sürümlerde test edilmiştir.  Server tarafında ise, Server 2012 ve 2012R2 işletim sistemlerinde geçerlidir. Bilginize.

Burak ŞEN

Paylaş