VoWi-Fi (wifi ile arama) Nedir?

VoWiFi (Voice Over WiFi)

Wi-Fi üzerinden Cep telefonu – GSM Şebeke Araması Nedir?

Yıl 2020 olsa bile cep telefonu gsm hatlarının hiç çekmediği, az çektiği veya şebeke sinyallerinin çok düşük olduğu çeşitli yerlere sıkça rastlamaktayız. Mesela, binaların bodrum katları, otopark katları, bazı plaza veya gökdelenlerin en üst katları, binalardaki asansör veya bazı kör noktalar cep telefonu kapsama alanı dışında kalmaktadır.

Sizlere bahsedeceğim bu teknoloji cep telefonu şebekesinin çekmediği veya sinyalin zayıf olduğu yerlerde yani cep telefonu görüşmesi yapamadığınız durumda alternatif bir çözüm olabilir.

FAKAT bu işin yapılabilmesi için bazı şartlar var; eğer aşağıdaki koşullar uygun olursa sesli çağrı, gelen ve giden arama, video araması, sms alıp gönderme gibi hizmetlerden anlık yararlanabilirsiniz.

  1. VoWi-Fi uyumlu bir telefona ve telefon üzerinde güncel işletim sistemine sahip olmalısınız. (internet üzerinde bu bilgiler mevcut)
  2. Hattınızın Turkcell – Vodafone – TurkTelekom üzerine kayıtlı olması
  3. VoWi-Fi 4.5G servisidir. Bunun için 4.5G uyumlu sim kartınız ve 4.5G/Volte aboneliğiniz olmalı.
  4. Bulunduğunuz ortamda adsl, vdsl, fiber veya metro ethernet gibi herhangi bir internet bağlantısı olmalı ve bu hatta cep telefonunun Wi-Fi üzerinden bağlanarak internete çıkabilmesi gerekli.

DİĞER AVANTAJLARI:

YURT DIŞI; Bu özellik maddi manevi çok faydalı 🙂 Yurt dışındayken Wi-Fi erişimi olan otel, hotspot gibi noktalarda internet üzerinden kendi şebekenize bağlanabilirsiniz. Roaming dolaşım ücreti ödemeden Türkiye’deki tarifelerinizle operatör hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

UÇAK; eğer uçakta Wifi internet erişiminiz var ise vowifi sayesinde kendi operatörünüzün şebekesine bağlı olacaksınız. Uçakta bile sorunsuz arayıp aranabilirsiniz, mesajlaşma yapabilirsiniz.

VoWiFi ortamında başlattığınız görüşmenizi şebeke çeken ortama geçtiğinizde otomatik olarak VoLTE’ye transfer edilir. Herhangi bir kesinti yaşanmaz. Bunun tam tersi de geçerlidir. Yani şebeke çeken dış bir ortamdan başlattığınız bir VoLTE çağrısı kapalı alana girdiğinizde VoWiFi aktif ise direk olarak aktarılabiliyor.

GSM Operatörlerinde VoLTE ve VoWiFi hizmetleri ücretsizdir. Aramalar mevcut paketiniz üzerinden ücretlendirilir. VoWiFi hizmetinde kullanılan internet abonelik paketinizdeki internet ile ilgisi yoktur. Bağlanmış olduğunuz Wi-Fi ağının kotası etkilenir.

MERAK EDİLENLER – SIK SORULAN SORULAR:

  • VoWiFi – Wi-Fi ile Aramayı kimler kullanabilir? Herhangi bir kablosuz internet ağına bağlı olan ve vowifi özelliğini destekleyen akıllı telefona sahip herkes faydalanabilir. Telefonda Vowifi veya Wi-Fi ile Arama özelliğinin aktif edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hattınızın 4.5G aboneliğinin de aktif olması gereklidir.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile Arama ücretli mi? Hayır, VoWiFi – Wi-Fi ile Aramanın telefon hattınıza ilave bir ödemesi yoktur. Hem yurt içi hem de yurt dışında Wi-Fi üzerinden yapacağınız görüşmeler her zamanki gibi tarifenizdeki dakikaları kullanır.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile Aramak için abonelik gerekiyor mu? Ücretli bir abonelik gerektirmiyor fakat vowifi yi aktif hale getirmek için online işlem veya sms gönderme gibi gsm operatörünüze göre farklı işlemler yapılması gerekiyor.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile Aramayı nasıl iptal edebilirim? Telefonunuzun ayarlarından vowifi özelliğini kapatmanız yeterli olacaktır.
  • Vowifi internet paketimdeki kotayı etkiler mi? VoWiFi – Wi-Fi ile Arama özelliği mobil internet paketinizi kullanmaz yani telefon tarifinizdeki kotanız ile ilgisi yoktur. Normal ses görüşmesi sayıldığı için paketinizdeki ses dakikalarınızdan düşer. Eğer paketinizde dakika kalmadıysa bu durumunda vowifi den yararlanamazsınız.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile acil durum aramaları yapabilir miyim? Maalesef acil aramalar yapılamıyor.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN:

Turkcell wifi;  https://www.turkcell.com.tr/servisler/hd-ses-ve-video-arama

Vodafone wifi: https://www.vodafone.com.tr/Internet/vodafone-vowifi.php

Türk Telekom wifi: https://kurumsal.turktelekom.com.tr/mobil/servisler/sayfalar/wifi-arama.aspx

Yukarıdaki koşullara sahip birçok kişi bu teknolojiden haberi olmadığı için ihtiyaç anında bu avantajdan yararlanamıyor. Umarım yazımın faydasını görürsünüz ve etrafınızdaki kişilere bahsederek yayılmasını sağlarsınız. Mutlu günler…

Burak ŞEN

Paylaş