AirDroid Telefon Uygulaması (Android ve Ios)

Merhaba, bu makalede android ve ios tabanlı telefon kullanıcıları için faydalı olacağını düşündüğüm bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.

AirDroid adındaki bu uygulama herhangi bir bilgisayarın internet tarayıcısı üzerinden Android veya Ios cihazınızı wifi ağınızı kullanarak kablosuz olarak kontrol etmenize imkan sağlar. Hatta bununla kalmayıp bilgisayarınız ve telefonunuz arasında kablosuz olarak dosya transferine izin verir. Bilgisayarınızın web arayüzünden programa giriş yaptıktan sonra mouse yardımıyla telefonunuza gelen mesajlar, çağrı gibi bildirimleri gibi içerikleri PC ekranında görüp yanıtlayabilirsiniz. Telefon üzerinde yapılan bir çok işlemi programın ara yüzündeki kısayol simgelerine tıklayarak kullanabilir ve işinizi daha hızlı ve pratik bir şekilde çözebilirsiniz.

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız durumlardan biri de telefonumuzdaki resim, video, pdf, word, excel belgeleri gibi çeşitli dosyaları arşivlemek, yazdırmak veya başka birine göndermek gibi nedenlerden dolayı bilgisayara bağlamaktır. Bu işler için genelde USB data kablosunu veya Bluetooth bağlantısını kullanıyoruz. Bazen uygun kablo bulamıyorsunuz yada bağlantı sağlanmıyor gibi sorunlar da cabası. Bu geleneksel yöntemler artık çok pratik olmuyor. Bu durumda Airdroid devreye giriyor bilgisayar ile telefon arasında kablosuz ağ üzerinden sürükle bırak yöntemi ile kolayca kullanım sağlıyor.

En önemli özellikler olarak yukarıda anlattıklarım gibi gözükse de uygulama üzerinde bir çok gelişmiş ve kullanışlı özellikler mevcut. Üstelik bu işleri yaparken telefon kilitlenmiyor veya devre dışı kalmıyor. Telefonun tüm özellikleri aynı şekilde devrede kalıyor. Uygulama dosya aktarımını arka planda sessizce hallediyor. Wifi hızınız yeterli ise gigabyte seviyesinde video veya filmlerinizi bile aktarabilirsiniz. Uygulamanın Yakındaki özelliği ile artık etrafınızda olan AirDroid kullanıcılarına dosya transfer edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken AirDroid menüsünden yakınındaki bölümüne tıklayın ve karşı tarafın isteğizi kabul etmesini bekleyin. böylece 2 cihaz arasında da dosya paylaşabilirsiniz.
Ayrıca, sıkça mesaj okuyorsanız veya yazıyorsanız telefonun küçük ekranı ve telefon klavyesi yerine Airdroid programının web arayüzünü kullanabilirsiniz.

uygulamanın kullanımı:

Airdroid uygulamasının son sürümünü Google Play store veya Apple Store üzerinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Android link:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&hl=tr

Ios link: https://itunes.apple.com/us/app/airdroid-file-transfer-share/id1194539178?mt=8

Uygulamayı yükledikten sonra, bilgisayarımızdaki Chrome, Mozilla veya Safari gibi tarayıcı programlarından herhangi biri üzerinden http://web.airdroid.com/ adresine bağlanıyoruz. Bir seferliğe mahsus mail adresimiz ile şifreli bir hesap açmak zorundayız. Hesap açıldıktan sonra uygulamanın ekranındaki QR kod ile bağlan tuşuna tıklıyoruz ve açmış olduğumuz sitede karşımızda olan QR kodu telefona okutarak eşleşmeyi sağlıyoruz.

Bence her akıllı telefonda mutlaka bulunması gereken bir uygulama. Denemenizi tavsiye ederim..

Paylaş